BLÍŽÍCÍ SE FINÁLE- U19

sd TJ Sokol Jarcová/FK Jablůnka : Tatran Halenkov 5:1 (2:0)

Datum utkání: 28.05.2023 - 10:00
Odehraný čas: 2x45 minut
Sestava: Matěj, Ondra Kor, Adam F, Kryštof, Jirka, Radek, Kuba, Ondra S, Vašek V, Ondra Kov, Vojta, Honza, Vašek K, Jonda, Tomáš, Milan, Petr, Marián
Góly: Adam F 2x, Honza, Jirka, Jonda

Tak už se pomalu blížíme ke konci této sezóny. Nutno poznamenat, poněkud rozpačité sezóny. Ani ne tak z naší strany, vždyť Vy, co nás sledujete, tak víte, čím vším jsme si jako tým prošli. Ale o tom souhrně v hodnocení celého ročníku, které bude následovat po posledním zápase. Včil tady chci připomenout peripetie, kterými si u nás na okrese prochází dorostenecký fotbal. Nepamatuji, a to si na hřbet pomalu nakládám pátý křížek, že by se odhlásily v průběhu ročníku tři týmy. Po Dolní Bečvě a Francovce přišla v týdnu zpráva, že končí i sd Ústí u Vsetína/Val. Polanka. Co za tím posledním koncem je, těžko odhadovat. Ale tři kola do konce? Oficiální verze, že se jim nedostává hráčů. Tak nevím. K nám před cca měsícem přijeli v 15 lidech, včetně maximálního počtu posil z mužů. Co se stalo za těch posledních 14 dní, těžko odhadovat. A konec konců to není naše věc. Jen to však potvrzuje má dřívější slova. Pomalu se blíží konec dorosteneckého fotbalu u nás na okrese. Čí to je vina? Asi od všeho kousek. Nejhorší je, že pokud se to stane, nastanou již nevratné škody fotbalu u nás jako takového. Žáci se nebudou mít kam posouvat a již tak velký úbytek kluků při přechodu mezi těmito kategoriemi se ještě znásobí. A o personální nouzi mezi muži se již nyní hovoří zcela nahlas. Takže pokud se nebude dařit doplňovat stavy z neexistujících dorostenců, může se lehce stát, že zmizí fotbal u nás jako takový. Bohužel, tento katastrofický scénář nabývá na čím dál jasnějších obrysech. Po všech těch odhlášení zůstává v naší soutěži 8 týmů. Jeden až dva usilují o postup do vyšší kategorie. A kdo ví, kolik týmů se vůbec přihlásí příští rok do soutěže OP OFS Vsetín. Vždyť jen pohled na soupisku dnešního soupeře hovoří o tom, že ani oni příští rok nebudou schopni složit plnohodnotný tým, až jim skončí letošní dorazový ročník.Omlouvám se za poněkud rozsáhlejší úvod, ale můj názor je, že se musíme my všichni, co nám na tomhle nádherném sportu záleží, spojit a vykonat vše možné i nemožné pro jeho záchranu.

A nyní již k samotnému utkání. Po podzimu patřili kluci z mé takřka rodné obce Halenkov k tomu nejslabšímu, co naše soutěž nabízela. V zimní přestávce však nezaháleli a pracovali především na personální otázce, kdy do týmu přivedli až čtyři nové hráče. A jejich výsledky na jaře vzbuzovaly respekt. A jen pro Vaši představu, z jejich dnešní sestavy zasáhlo hned sedm hráčů do minulého kola 1.B třídy v dresu mužů jejich oddílu. Takže nás čekal soupeř víc než zdatný, o čemž se přesvědčilo i mnoho našich fanoušků, kteří i dnes nás neúnavně povzbuzovali. Moc děkujeme, jejich podpory si nesmírně vážíme. A já osobně i celý tým je rád, že jsme se dnes alespoň částečně rehabilitovali za ten otřesný druhý poločas v minulém utkání.

Jednoznačně, celý týden se připravujeme na soupeře fyzicky velmi zdatného. Tak, jako již obvykle. Na jeho výšku a váhu existuje jednoduchá, ale velmi účinná zbraň. Rychlá kombinace po zemi a oprostit se od jakéhokoliv pokusu o individuální probíjení. V tréninkovém procesu se nám tohle daří velmi výrazně, nicméně máme problémy přenášet to do utkání samotných. Proto celá předzápasová příprava probíhá nikoliv v udílení taktických pokynů, nýbrž se věnujeme výhradně emočnímu nastavení. Toto nás velmi trápí, i když se mě osobně zdá, že je to týden od týdne nepatrně lepší. Ale je víc než evidentní, že se na tohle budeme muset zaměřovat i nadále.

I přes výše popsané, přes veškerou pokoru, kterou v sobě máme, dnešní zápas ukázal jednoznačně, jak obrovský pokrok naši kluci od podzimu udělali a kam jsme se fotbalově posunuli. Tak pohodový zápas, ohledně výsledku i herního obrazu, jsme si dlouho neužili. Jistě k tomu přispěla i naše branka hned po 15  vteřinách, kdy Honza využil krásnou Vaškovu přihrávku do plného běhu a s klidem prozatimního nejlepšího střelce naší soutěže naprosto chladnokrevně zakončil. A proč že to tady zmiňuji? Jak jistě víte, kopaná je sport kolektivní a jakýkoliv byť sebekvalitnější hráč bez dobře fungujícího týmu nic sám nedokáže. Honza si je toho plně vědom, A asi nejpozitivnější věc z dnešího dopoledne pro mě jako trenéra, která byla vidět, je to, že i když “bojuje” o korunu krále střelců, tak se dokáže na place od tohoto odprostit a i když sám může zakončovat a skórovat, obětuje své osobní ambice ve prospěch ostatních a předkládá balóny ostatním. Ale aby bylo jasno, tak jako vystupuje Honza, vystupuje i zbytek týmu. A to je pro trenérský štáb ta největší výhra.

Jasně, dalo by se dnes, opět, i kritizovat. V samotné výstavbě ani ne. Je opravdu radost vidět, jak se snažíme skoro za každé stiuace konstruktivně rozehrávat. Jen nás stále trápí nesprávné návyky na posledních 30 metrech. Tam, kde bychom měli situace řešit jednoduše, otočním hry ze zavřené strany, Tak se pokoušíme hrát bago na pěti čtverečních metrech, A kdybychom se i dnes “oprostili” od několika pokusů donést balón až za brankovou čáru a místo toho volili jednoduchší zakončení střelou, bylo by i skóre daleko výraznější. Ale na druhou stranu, dnes mě to tolik, vzhledem k našemu projevu, ani tolik nemrzí. Alespoň si v úterý na TJ rozebereme reálné situace a ukážeme si správné řešení.

A konečně se prosazujeme i ze standartek, kdy po dvou rozích necháme vyniknout našeho kapitána. Stál vždy přesně tam, kde měl a odměnou mu byly dva góly. Jednou se prosazuje Jonda, kdy svým roztažením hry absolutně správně v kooperaci z Honzou odehrají situaci dva na jedna a po Honzově nezištné přihrávce dává do prázdné. Této brance předcházela asi nejkrásnější akce dnešního zápasu. kdy Jirka po 40 metrovém sprintovém náběhu ze své levé strany hřiště zužitkoval  “famózní” padesátimetrový křižný pas Ondry Kor a po jednom přípravném doteku zakončuje naprosto nechytatelně na zadní tyč. Jak z fotbalové učebnice. A pro škarohlídy: Ondra Kor i v dnešním zápase dokázal, že není jen ten pověstný chlap na černou práci a bořič. A ten pas byl jen třešničkou na dortu jeho dnešního výkonu.

Pochvalu si dnes ovšem zaslouží úplně všichni. Jen tak na okraj, Ondra S a Radek mají v nohách 90 minut včerejšího utkání mužů Jablůnky. A Kryštof zase vstřelil svůj první gól za muže Jarcové.

K dnešní pohodě nepochybně přispělo i to, že Honza zítra oslaví svoji plnoletost a tímto mu všichni blahopřejeme. A děkujeme za přichystané pohoštění v podobě pizzy, koláčků, medovníku a slaných šneků. Bylo to výborné a všichni jsme si moc pochutnali.

Dnešek nám ukázal, jaký potenciál v našem týmu vězí. Znovu připomínám, že 7 soupeřových hráčů zasáhlo do utkání krajské soutěže mužů. A my je dnes dokázali takto přehrát. Už se moc těšíme na další práci, že kluci? 🙂  🙂

Příští týden, opět v domácím zápase, zakončíme naši první  společnou sezónu, kdy hostíme kluky z sd Vidče/Val. Bystřice. Dovolte mi Vás touto cestou na toto utkání pozvat. Situace se vyvrbila tak zajímavě, že po tomto utkání můžeme slavit konečné druhé místo v tabulce. A my budeme moc rádi. když toto absolovujeme po Vašem boku.

 

JP, IV, HO, DB, MP