FESTIVAL ŠANCÍ – U15

FC VKK: sd TJ SOKOL JAROVÁ/JABLŮNKA 2:6 (1:1)

Datum utkání: 02.10.2021 - 09:30
Odehraný čas: 2x35 minut
Sestava: Matěj H, Marek, Vašek, Ondra Kor, Šimon, Jáša, Ondra Kov, Kuba V(JK), Kuba H, Ondra H, Honza, Terezka, Jonda
Góly: Kuba H 3x, Ondra Kov, Jony, Honza

6. kolo naší soutěže nás “zaválo” do mého rodného údolí Horního Vsacka, konkrétně do Karolinky, kde své domácí utkání hrají borci FC VKK (Velké Karlovice+ Karolinka). Počasí slunečné, hřiště krásné a obrovské. Snad se s jeho rozměry  popasujeme lépe než v Chropyni.

Věrni naší filozofii rotací dnes JK ve středu zálohy a Ondra H na hrotu, na lávce začínají Jonda a Terezka. Divíte se, že zrovna tito dva, ač patří k nejlepším v našem kádru? Je to jednoduché. My vychováváme všechny fotbalisty v našem mužstvu. Hrát utkání může pouze 11 borců a tak i obvykle “základní kameny” jsou pro dnešek “obětovány” v duchu herního vytížení dalších. A takto to bude samozřejmě i v dalších zápasech. Ale nutno podotknout, že to berou velmi pozitivně, ostatně jako všichni, kterých se s podobnou rolí již setkali a ještě setkají. I charakterově je naše družstvo naprosto zdravé.

Hodnocení utkání bych si dovolil dnes rozdělit na dvě části, první a druhý poločas. Nejde ani tak o herní projev. Při vší úctě ke klukům z pod Soláně, ve všech aspektech herních činností jsme jasně lepší. Od samotného úvodního hvizdu až po Honzův gól v posledních sekundách. Ani o emoční nastavení do utkání. Toto je již několik zápasů naprosto v pořádku. Pokud bych psal zvlášť hodnocení obou poločasů, název pro první část by byl “STRACH Z ÚSPĚCHU”. Nebo také”MOC CHCEME”, jak kdo ráčí.

Fotbal se hraje jen na polovině domácích. Ano, jako první inkasujeme. I když na střelce domácích před zápasem upozorňujeme, hned ve druhé minutě našim “pláchnul”. No nic, času moře. Jistě se pro příště poučíme. A se samotným utkáním něco provedeme.

Celé úvodní dějství zamykáme soupeře před jeho pokutovým územím. Jejich zoufalé odkopy ihned zbírají naši obránci. Ale hrajeme pouze po šestnáctku. Naše finální fáze je však naprosto zoufalá. Místo toho, abychom se prosazovali rychlou kombinací či si pomohli střelou ze střední vzdálenosti, když je to možné, utápíme se v sériích nesmyslných kliček či střílíme přes dva hráče. Logicky, tudy cesta nevede. A když už se nám něco(náhodou) povede, domácí mají oporu v podobě pána s praporkem na lajně. Naštěstí nás uklidňuje a vysvobozuje před pauzou Ondra Kov nádhernou střelou ze dvaceti do levé šibenice.

Příčinou našeho řešení v pokutovém území v 1. poločase není nekvalita, či snad sobeckost. Toto je způsobeno jen přemírou snahy. A i ta je někdy na škodu. O přestávce všechny uklidňujeme. Fotbalově jsme jasně lepší, jen musíme být trpěliví. Lehce měníme schéma rozehrávky a přechodové fáze, kdy borcům ukládáme hrát důsledně přes naše střeďáky, kteří následně mají využívat krajní záložníky a obránce.

Druhé dějství se stává pro domácí doslova peklem. Naši hráči do puntíku dodržují, na čem jsme se v poločase domluvili a co jsme jim naordinovali. Kombinace na jeden dotek roztáčí soupeře jak na kolotoči. Mnohdy ani neví, kde jim hlava stojí. Dění na hřišti jede podle jednotného mustru. Dlouhý odkop domácích, který bezpečně krade naše obranná čtyřka. A pokud už náhodou nějaký míč propadne, je tady Matěj ve vysokém postavení daleko před svojí bránou, který se ihned zapojuje do kombinace. Paráda.

Jediná věc, která nám dnes moc nejde je samotné zakončení. Mnohdy míjíme prázdnou bránu z pěti metrů. Domácí brankář má perfektně postavené tyče  a nezřídka se prezentuje i skvělým zákrokem. A také nesmím zapomenout na toho pána s praporkem, který dělá, co může, aby svým pomohl od pohromy. Proto vše se naše skóre zastavuje jen na hodnotě šest. Ale to nevadí. Dnešní úkol do utkání byla kombinace přes krajní prostory s průnikovou přihrávkou. Splněno, s výslednou známkou 1.

I domácímu kapitánovi se daří skórovat. Potrestal naši taktickou chybu(dnes jedinou) při našem útočném autu na polovině soupeře(?!!!). Ovšem, i toto je velmi cenné. Chyba není nepřítel, chyba je prostor k učení. A jedna taková, zažitá na vlastní kůži, je daleko prospěšnější pro váš další vývoj, než 100 trenérových slov. Byť po ní inkasujeme.

Shrnuto a podtrženo: náš sobotní výkon, obzvláště ve druhém poločase, snesl ty nejpřísnější kritéria. Je vidět, že ta veliká dřina v tréninku přináší své ovoce a vyplácí se. Již jste se o tom přesvědčili v úterý. Za sobotu v Karolince si zasloužíte velkou pochvalu. Fotbal hrát umíte, a je jedno, proti komu zrovna nastupujete. Byť jste se v jednom týdnu setkali s mužstvy z obou konců výkonostní tabulky naší soutěže, přistoupili jste k nim obojím naprosto stejně. A tak to má být.

Dvě poznámky pod čarou:

1) I dnes si dloubnu. Ve světle našich sobotních řešení zakončení si jen přehrajte v hlavách váš přístup k pátečnímu střeleckému tréninku. To jen tak pro připomenutí.

2) Obrovská pochvala vám všem za udržení nervů na uzdě při verdiktech domácího pana asistenta rozhodčího. Pravda, museli  jsme vás občas okřiknout. Emoce do sportu pochopitelně patří a je jen dobře, že utkání takto prožíváte. Věřte, i v nás to bublalo. Ale nikdy se tyto nesmí projevovat ve směru k pánům rozhodčím. I oni jsou součástí této nádherné hry. A vy se určitě budete v budoucnu potkávat s takovýmito pomocníky. Takže také i v tomto směru bylo sobotní dopoledne součást učení a velmi prospěšné. Na druhou stranu je ovšem potřeba zmínit, že pan hlavní rozhodčí byl dnes naprosto výborný. Ostaně, tak jako pánové s píšťalkou v našich předchozích utkáních. Nemají to vůbec jednoduché a je třeba jim také poděkovat.

Přejeme brzké uzdravení Ondrovi H, který si v desáté minutě bez cizího přičinění přivodil zranění zad. Snad to nebude nic vážného a brzy ho přivítáme zpátky v týmu.

Naše skvělé fanoušky nám pomalu začínají závidět v celém kraji. S potěšením konstatujeme, že vás s námi jezdí čím dál víc a vaše podpora je čím dál tím větší. MOC DĚKUJEME.

JP, IV, DB, MP