KONEČNĚ FOTBAL- U19

sd TJ Sokol Horní Bečva/Hutisko : sd TJ Sokol Jarcová/Jablůnka 1:6 (0:1)

Datum utkání: 23.10.2022 - 10:00
Odehraný čas: 2x45 minut
Sestava: Matyáš, Vašek K, Radim, Adam F, Ondra Kor, Jirka, Kuba, Ondra Kov, Radek, Ondra S, Vašek V, Honza, Tom, Petr, Adam K, Šimon, Jonda K, Kryštof
Góly: Vašek V, Tom, Kryštof, Jirka, Honza, Adam F

Dnes dopo v předposlední epizodě podzimní mistrovské sezóny zajíždíme na půdu druhého týmu naší soutěže na Horní Bečvu. Kluci zpoza Rožnova se prezentují sympatickým, technickým, fotbalovým projevem, to by nám mohlo vyhovovat. Celý náš kádr se už zapojuje do TP, všechna zranění jsou doléčena. Můžeme využívat veškerých typologií našich hráčů, reagovat na vývoj utkání a měnit náš taktický záměr podle toho, co se zrovna na hřišti odehrává. Prostě sen každého trenéra. Bohužel, ani dnes se to neobejde bez personálních potíží. Po náhlé zdravotní indispozici jsme ráno bez gólmana. Jsem rozhodnutý opět “zneužít” Šímu, který nám už nejednou vytrhl trn z paty a nebojácně se postavil do branky. Ale kluci v autobusu mě přivedli na výbornou myšlenku. Maty, ač u nás skvělý hráč v poli, je přeci bývalý brankář. A v době největší krize na tomto postu, někdy v létě, mi při jednom rozhovoru “slíbil”, že jeden zápas v sezóně odchytá. A ta chvíle přišla právě dnes.

Celý týdenní mikrocyklus mi  hlodá v hlavě jedna otázka. Horní Bečva je geograficky vysoko položená obec, takže jaký že bude stav hrací plochy. Po zkušenostech z našich  posledních klání přemýšlím, že náš tréninkový program upravím tak, abychom se připravili na další lítý boj. Pak tuto myšlenku ale zavrhuju. Jsme fotbalisti, ne zápasníci. Přeci nevyměníme technický, líbivý fotbal za něco, co nám není vlastní. Jen kvůli okamžitému prospěchu.

Všechno toto je zapomenuto v okamžiku, kdy přijíždíme do nedávno zrekonstruovaného areálu domácích. Na toto roční období je hřiště doslova skvostné. Jáký balzám na duši po “zážitcích” z posledních týdnů. Nic nebrání tomu si dopoledne náramně užít.

Nedávno jsem navštívil utkání domácích kluků, abych měl možnost navnímat jejich herní styl. Ten je až geniálně účinný. V maximálním možném počtu se natlačí na obranou linni svého soupeře, kdy jejich velmi šikovní střední záložníci nevynechají jedinou možnost vysílat průnikové přihrávky po zemi mezi stopery a využívají tak rychlost svých ofenzivních hráčů, kteří tak trestají své protivníky v podobě inkasovaných branek. Vzhledem k výše popsanému dnes volíme atypické rozestavení 3-4-2-1, kdy se při útocích domácích krajní záložníci stáhují na okraj stoperské trojice a oba naši střední záložníci hrající na pozici 6 vystužují linii těsně před stopery. Cíl? Maximálně zahustit střed hřiště tak, abychom nedovolili domácím využívat ty smrtící přihrávky po zemi, donutit je pokoušet se naši defenzivní linii překonávat překopy horem, kdy by tyto bezpečně likvidoval náš góloš ve vysokém postavení. Realita? Jednička z hvězdičkou. Krom posledních 15 minut první půle, kdy naši defenzivní štítoví záložníci začali do tohoto systému vkládat své “kreativní” myšlenky a trochu přestali dodržovat to, s čím jsme do utkání šli, tak herní obraz je naprosto jednoznačný. V tomto časovém úseku sice místní borci mají častěji míč na svých kopačkách, ale tato optická převaha je naprosto jalová a na naši svatyni nejde ani jedna střela. Vlastně, pokud si to dobře vybavuji, tak na Matyho bránu jde za celý zápas jediná přímá střela, a to ze správně nařízené penalty na začátku druhé půle, kdy domácí střelec v tu chvíli koriguje výsledek na stav 1:2 v neprospěch domácích.

Na druhou, ofenzivní stranu, naši útoční borci a s nimi celý tým si dnešní prosluněné dopoledne náramně užili. S domácí obranou si dělali doslova, co chtěli. A výsledek? Krom šesti vstřelených branek i čtyřikrát nastřelená konstrukce domácího zařízení. Užívali jsme si báječné hřiště, kdy kluci velice pestře kombinovali, nebyli líní na krok a sprintovými náběhy otevírali prostor hráčům z druhé vlny. Nejmarkantněji toto vyznívalo ve druhém poločase, kdy (můj dojem) naši dnešní hostitelé, pod tlakem toho, co se na kolbišti odehrává, tak trochu rezignovali a tím nám to usnadnili. A ještě jeden můj potřeh: v cca posledních 30 minutách jsme jako tým měli výrazně kondičně navrch. Taky jsem na tuto skutečnost v rychlém pozápasovém hodnocení neopoměl naše borce upozornit. Z dovětkem a upozorněním, že to ale neznamená, že teď už na kondiční rozvíjení rezignujeme a že jsme stále pořád na počátku. Vždyť nás čeká zimní příprava. No Ti byli rádi. 🙂 🙂 🙂 .

Zhodnocení:

Za to, jak probíhal dnešní mač, jsem nesmírně vděčný. Náš tým přesně takový zápas potřeboval jako sůl. Co se týče  jak pozitiv, tak i negativ v naší hře, kterých jestále ještě dost. Ale to je v pořádku, přesně takto má proces fotbalového učení probíhat. Kdyby nebylo chyb, nebylo by se přeci z čeho poučit, že? Hráči se opětovně přesvědčili, že dodržování taktických pokynů je naprosto nezbytné a každé byť sebemenší opomenutí  této části hry zvané fotbal je nesmírně bolí v podobě většího úsilí získat zas hru pod kontrolu.

Že má smysl ta jejich neskutečná dřina při rozvoji kondiční stránky. Jaká že je to paráda, když dokáží deset minut před koncem “dát” padesátimetrový sprint bez toho, aby se po jeho absolovování zhroutili v křečích na trávník. Jak že jsou najednou rychlejší a čestvější v okamžiku, kdy soupeř už lapá po dechu.

Že mentální nastavení do zápasu je neméně důležitý předpoklad k tomu podat výborný výkon.

Jasně, vše nebylo dneska jen růžové. Stále máme obrovské rezervy a nedostatky, furt je a ještě dlouho bude na čem pracovat. Ať se to týká individuálních herních činností, tak týmového výkonu. Určitě se budeme muset zaměřit v obranné části na boční postavení a činnost hráče v souboji o míč. V útočné pak zapracujeme na nábězích z důrazem na časování přihrávky. Toto je jen malý výčet toho, co nás ještě čeká. A je toho ještě samozřejmě ještě mnohem víc. Spousta věcí, které nás ženou a poženou vpřed. Osobně se na to strašlivě těším.

Jsem moc rád, že jsme dnes jako tým ukázali náš potenciál i spoustě fandům, kteří neváhali přijet nás podpořit i do tohoto malebného zákoutí našich hor. Odměnou za jejich stálé povzbuzování bylo naše vítěztví. Moc děkujeme.

Příští víkend, konkrétně v neděli, od 10:00 v Jarcové,  zakončíme  podzimní část naší soutěže domácím utkáním proti týmu z Francovy Lhoty. Dovolte mi Vás všechny touto cestou pozvat na tento zápas. Vaší podpory si nesmírně vážíme a je pro náše mužstvo velmi důležitá.

JP, HO, DB, IV, MP ml., MP