OHLÉDNUTÍ ZA SEZÓNOU 2018-2019

Tato sezóna byla od samého začátku něčím výjimečná, ale vše postupně…

_

_

Mladší přípravky

V kategorii mladších přípravek se nám podařilo složit dva týmy, které jsme rozdělili dle věkových kategorií, na tzv. U9 a U7 (U9 – pochází z anglického výrazu Under 9, tzn. pro děti, které v dané fotbalové sezóně dovrší 9 let, tj. v letošní sezóně pro kluky narozené v roce 2010 a holky 2009, U7 pro kluky 2012 a holky 2011). Obě kategorie hrály své turnaje úplně samostatně. Logisticky byla pro nás tato sezóna velmi náročná. V kategorii U9 působili trenérsky Bronislav Blinka (licence UEFA B) a Pavel Krčmář (licence C). U kategorie U7 působili trenérsky Ivo Veselý a Milan Píša (oba licence C). Děti obou kategorií se teprve kopané učí, což se odráží i v pojetí tréninku formou her. V žádném případě nejde o výsledky, ale o všeobecný sportovní rozvoj se specializací na kopanou a zafixovaní pravidelných tréninkových návyků do budoucnosti. Jsem nesmírně rád, že se nám v průběhu rozběhlé sezóny podařilo dohodnout s „Trenérkou roku 2017“ paní Pavlínou Crhovou gymnastickou průpravu v rámci páteční tréninkové jednotky u obou kategorií. Děti půl roku poctivě a tvrdě na sobě pracovaly. A podle slov trenérů se výsledky začínají pomalu projevovat i na hřišti. Ať se to zdá nemožné, máme v tuto chvíli +/- 20 dětí, které se pravidelně zúčastňují tréninkových jednotek až 3 × týdně.

_

Starší přípravky

Do kategorie starších přípravek jsme před sezónou vkládali velké naděje! Vždyť tato kategorie patřila již loni k vlajkovým lodím našeho klubu. Se vší pokorou to byla otázka času, kdy se kýžené úspěchy dostaví… Velká část tohoto týmu již druhým rokem intenzivně spolupracuje s Akademií Ladislava Trávníka (skaut FC Baník Ostrava), jenž nám pomáhá zlepšovat individuální dovednosti a sebedůvěru našich hráčů. Trenéři David Bártek, Jan Pupík (oba licence C) a Martin Hadaš (trenér atletiky) věnovali těmto dětem svá maxima! A ony úspěchy se opravdu dostavily. Stali jsme se totiž přeborníky okresu Vsetín pro rok 2018/2019. Již v průběhu sezóny byli někteří hráči tohoto týmu oslovováni, aby reprezentovali náš klub v okresních výběrech. No není to krásný pocit, když za celou sezónu nepoznáte prohru! Vše podtrhuje to hlavní, o co nám v Jarcové jde, tj. způsob jak toho dosáhli. Zmiňovaným způsobem je kombinační hra založená na individuálních dovednostech! Prostě jednou větou „PARÁDNÍ SEZÓNA, PARÁDNÍ KOPANÁ“.

_

Mladší žáci

Do kategorie mladších žáků jsme před sezónou vkládali také velké naděje! Budu se opakovat, ale i tato kategorie patřila již loni k vlajkovým lodím našeho klubu. Opět se vší pokorou musím konstatovat, že i tady to byla otázka času, kdy se kýžené úspěchy dostaví… Velká část tohoto týmu také již druhým rokem intenzivně spolupracuje s Akademií Ladislava Trávníka, jenž nám pomáhá zlepšovat individuální dovednosti a sebedůvěru. Někteří hráči tohoto týmu také patří již k základním stavebním kamenům okresních výběru Vsetína v krajských měřítcích. Na trenérských postech jsme měli v této kategorii od samého začátku drobné potíže a postupně se zde vystřídali Stanislav Vozák, Tomáš Drábek, Milan Píša, Martin Juřík a Marek Šebesta, který celou sezónu dotáhl do úžasného konce. Všem zmíněným trenérům patří můj dík za to, že dokázali proměnit tuto náročnou sezónu v takový úspěch, jakým je přeborník okresu Vsetín pro rok 2018/2019 bez jediného prohraného utkání v základní a nástavbové části. V superfinále jsme už jen potvrdili naši dominanci v okrese Vsetín. Na našich hráčích byla celou sezónu vidět jedna ctnost, která se dnes už moc nenosí, a tím je pokora! Tady bych rád vyzdvihl začlenění hráčů starších přípravek do tohoto týmu, kteří patřili k neodmyslitelným oporám jarní části sezóny. Co víc si můžou přát v jedenácti letech, než být dvojitými přeborníky okresu Vsetín!

_

Starší žáci

Starší žáci byla pro nás před touto sezónou velká neznámá. Vždyť jsme se přihlásili do soutěže s devíti hráči, kteří měli být doplňováni mladšími žáky, tzv. „dorazovými“ ročníky. S tím jsme do toho všichni šli – hráči, trenéři i rodiče. Hlavním cílem bylo odehrát celou soutěž se ctí a důstojně. Jakým však bylo pro nás všechny milým překvapením, když jsme ve finálové skupině atakovali obhajobu titulu okresního přeborníka. Ovšem tady se ukázaly naše slabiny a tím jsou početně slabé ročníky 2004. Ovšem třetí místo v okrese Vsetín, při takové konkurenci a s týmem tvořeným kombinací starších a mladších žáků je pro nás obrovský úspěch také. Trenéři Tomáš Drábek (UEFA A licence) a Martin Juřík (UEFA B licence) odvedli kus práce. Někdy to samozřejmě skřípalo a jiskřilo, protože vést tým dospívajících puberťáků, jenž si dokazují, že už mají svůj „vlastní názor“, je úkol nelehký i pro zkušené pedagogy. Ovšem chemie v tomto týmu nakonec zafungovala na výbornou, a jak jsem již zmínil, konečné třetí místo je pro nás všechny krásnou odměnou.

_

Dorost

U dorostu jsme letos čekali, jak tzv. „dorazové“ ročníky uchopí sezónu. Jestli jako loni, kdy jsme měli skvělý rozjezd a pak útlum, nebo se tomu postaví čelem a budou tvrdě na sobě makat. To druhé je správně. Parta kolem trenéra Michala Gromuse, a jeho asistentů Tomášů Ptáčka a Krchňáka (všichni licence C), tvrdě makala 2 × týdně celou sezónu. Výsledkem jim bylo jisté prvenství v okresním přeboru Vsetín již tři kola před koncem sezóny a titul „Přeborníka okresu“ pro rok 2018/2019. Ano třetí titul pro přeborníky okresu Vsetín pro rok 2018/2019 v tomto roce pro Tj Sokol Jarcová. Dorost si tím zajistil i postup do krajské soutěže, kterou jsme společně s žákovskými kategoriemi přihlásili.

_

Muži

No a zbývá poslední kategorie a tou jsou muži. Tady moc radosti není. Sestup do III. třídy znamená, že „štika“, „tajný favorit“ atd. jak nás, resp. náš mladý tým v okrese titulovali, po třech letech opouští okresní přebor. Ale pokud se na to podíváme reálným pohledem, je to jen odraz přístupu velké většiny mladých hráčů. Bohužel i v přeboru se musí trénovat! Což se ze začátku jevilo jako samozřejmost. Ovšem postupem času se to ukázalo jako nereálné a pád do III. třídy je logickým vyústěním přístupu celého týmu. Při pohledu do budoucnosti je někde v dáli napsáno „ZPĚT DO PŘEBORU“… Příchodem nové krve do této kategorie v podobě končících dorosteneckých přeborníků se snad změní poměr sil ve prospěch tréninkově laděných hráčů. Vždyť celou sezónu mužům vypomáhalo až 8 dorostenců, za což patří klukům obrovský dík. Jak se říká: „Bez práce nejsou koláče“. Tak do roka a do dne uvidíme. Navíc se nám podařilo po odchodu trenéra Martina Bártka, kterému tímto jménem celého výboru Tj Sokol Jarcová děkuji za vynikající práci, jenž odváděl více než 12 let napříč všemi kategoriemi, obsadit tento post trenéra naším úspěšným mládežnickým trenérem a zároveň hráčem Tomášem Ptáčkem. Loňský přeborník okresu v kategorii starších žáků a letošní v kategorii dorostu se postavil k této výzvě čelem a naši nabídku přijal. Chemii v tomto týmu zná, ať už ze svého působení jako hráče, resp. jako trenér dorostu, protože v naší filozofii zapojování vyspělejších hráčů do mužské kategorie budeme pokračovat.

_

__

Sezóna 2019/2020

Do příští sezóny máme jednotlivé kategorie obsazeny trenérsky takto:

  • Šéftrenér mládeže – Tomáš Drábek.
  • Mladší přípravky (U9 + U7) – Milan Píša, Ivo Veselý.
  • Starší přípravky – Bronislav Blinka, Pavel Krčmář.
  • Mladší žáci – David Bártek, Jan Pupík.
  • Starší žáci – Martin Juřík, Marek Šebesta.
  • Dorost – Michal Gromus, Tomáš Ptáček.
  • Muži – Tomáš Ptáček, Michal Gromus.

Velký dík patří všem rodičům, jenž nám svěřili své děti a nezištně nám pomáhali s dopravou a bezproblémovou organizací celé úspěšné fotbalové sezóny 2018/2019.

Za oddíl kopané Tomáš Drábek