PODZIMNÍ MISTROVSKÁ DERNIÉRA- U19

sd TJ Sokol Jarcová/Jablůnka : sd TJ Sokol Francova Lhota/Poteč 13:0 (6:0)

Datum utkání: 30.10.2022 - 10:00
Odehraný čas: 2x45 minut
Sestava: Matěj, Ondra Kor, Ondra Kov, Kuba, Vašek K, Jonda K, Jonda G, Kryštof, Radek, Matyáš, Vašek V, Vojta, Šimon, Radim Z, Radim P, Adam F, Ondra S, Milan, Jirka, Honza, Adam K, Tom, Petr,
Góly: Radim Z 3x, Honza 3x, Tom 3x, Milan 2x, Matyáš, Ondra S

Dnes jsme se probudili do mlhavého rána s vědomím, že nás čeká poslední dílek skládačky podzimní mistrovské sezóny. Jako hosté k nám zavítal nejvzdálenější tým naší soutěže, kluci z Francovy Lhoty a okolí. Postavení v tabulce hovořilo za vše, nicméně toto múže být často mylný ukazatel. Po neblahých zkušenostech z Halenkova jsme se snažili celý týdenní mikrocyklus zaměřit na mentální nastavení do zápasu s tím, aby nedošlo od kluků ani k náznaku podcenění. Na druhou stranu, byl jsem rozhodnut vyzkoušet většinu hráčů na pro ně víceméně nezvyklých postech. Jak že se nám to povedlo?

Aby bylo jasno, mám před každým soupeřem respekt. A ke klukům z “Francovky” i jistý díl obdivu, jak se s touto soutěží perou. Vždyť mimo jednoho hráče ročníku 03 jsou to všechno v podstatě starší žáci. A i když dostávají letos tu více, tu méně, naloženo, sympaticky nastupují ke každému klání se vztyčenou hlavou a berou to jako investici do budoucna, kdy se jim toto jistě vrátí měrou vrchovatou. Proto taky hodnocení našeho dnešního zápasu nebude vůbec obšírné a vyzdvihnu jen některé, za mě nejdůležitější věci.

Předně, i když jsme se snažili s namotivováním a připomínáním ohledně této stránky sebevíc, úvod zápasu byl z naší strany až laxní. Tato hluchá pasáž trvala sice asi jen  5. minut, nicméně do budoucna se musíme vyvarovat jakékoliv takové chvilky. Jiní soupeři by toho mohli lehce využít ve svůj prospěch a my bychom ztráceli již na začátku.

Naše góly padaly po krásných kombinačních akcích, nádherných střelách a v neposlední řadě díky naší lepší kondiční připravenosti. Ale na druhou stranu, spousta věcí zůstala nedotažená a nebo byly špatně individuálně řešeny. Ano, dnes nás to nebolelo, ovšem v jiných utkáních by mohlo. Tu je však třeba si připomenout jednu skutečnost. V našem tréninkovém procesu se fotbalovým věcem zatím věnujeme pramálo. Přednost dosud mají, logicky, kondice, taktika a “hlava”. Takže výše popsané mě nyní zas až tolik netrápí. Na řadu se dostanou s příchodem jarní části, ale to už kluci vědí.

Pozitiva, s ohledem k našemu dnešnímu soupeři, ode mě tady nečekejte. Snad jen, že nám do utkání  naskočil po svém vleklém, nešťastném zranění Ondra Kor a odehrál tak svůj první zápas v této kategorii. Mohl bych tu také zmínit dnešní tři “hattricky”, kdy Tomův byl tvz. čistý a padl během jedenácti minut. Ale o to dnes až tolik nešlo. Někteří naši borci na pro ně ne zcela obvyklých postech předvedli nadstandartní individuální výkony, ale o tom s nimi budeme hovořit osobně během hodnocení na další TJ. Nikdo dnes “nepropadl”, to je také důležité. Je tu ovšem jedno ALE. Zkrátka, fotbalově se mi líbil daleko více náš výkon minulý víkend na Horní Bečvě, než dnes. Možná však, že opět hledám kaňky tam, kde nejsou. Kdo ví. Každopádně, jako trenér nechci a nemůžu být nikdy spokojen. Vždyť co by to znamenalo? Že bych ztratil ten pověstný hnací motor, kdy týmu nastavuji stále těžší podmínky a větší překážky. Přestal bych na ně klást stále vyšší nároky. Dostavilo by se uspokojení a to je, jak je všeobecně známo, největší brzda jakéhokoliv pokroku. Takže nebojte. 🙂

Osobně mě velmi těší, že naše výkony přitahují čím dál tím víc fanoušků do hlediště a že je dokážeme naší hrou pobavit. Odměnou je nám pak potlesk a uznání z jejich strany. Moc moc díky.

JP,DB, HO, IV, MP

 

Nyní mi dovolte jakési zhrnutí či vyhodnocení toho, čím si náš tým v této sezóně zatím prošel.

Po skvělých zkušenostech s vytvořením sdružených družstev v kategoriích mladších a starších žáků společně s klubem FK Jablůnka, došlo před touto sezńou, celkem logicky, i na kategorii dorostu. Mohli jsme tak pokračovat v započaté práci s kluky, se kterými jsme prožili předchotí dva ročníky. Jak že nás ale přijmou starší borci, kteří věkem do této kategorie spadají? To byla otázka, se kterou jsme si lámali hlavu. Jak dáme dohromady tým, kdy věkový “rozptyl” je 14.-18. let, dvě “dědiny” a odlišné styly fotbalového myšlení? Velká výzva pro nás. A samozřejmě taky pro hráče.

Papírově jsme měli na soupisce 26 borců. Krásné číslo, obzvláště v dnešních časech. Ale skutečnost? Bohužel, ne všichni se zapojili do TP. Asi byly jejich důvody velmi pádné, nicméně nám, přes veškerou snahu, zůstaly utajeny. I tak, po všemožných přetěžkých začátcích, máme v současné době 20 aktivních hráčů, kdy jsou všichni plnohodnotně zapojeni do tréninkového procesu.

Další problém, který jsme  nuceni řešit, je post brankáře. Těchto hráčů je všeobecně nedostatek, tak jsme hledali a stále hledáme, kde můžeme. Jsme moc rádi, že nám, alespoň v úvodu sezóny, až do svého nešťastného mimofotbalového zranění, vytrhl trn z paty Radim P, který je sice 03, ale regule pro tuto soutěž mu umožňují nastupovat. Snad se dá už brzy zdravotně dohromady a vrátí se zpět. Sice si nyní můžeme vypomoct naším obrovským talentem Matějem z kategorie U15, ale jednak ho může postihnou  nějaké zranění, a pak taky se stává, že se zápasy našich kategorií kryjí. Ovšem, hlavní důvod, proč tolik stojíme o Raďův návrat, jsou naše plány ohledně dalších sezón, kde má své pevné místo. A samozřejmě, bylo by nám všem moc líto, kdyby chtěl tento skvělý góloš skončit.

Počátkem července jsme absolovovali čtyři seznamovací TJ, kdy jejich hlavní náplní bylo vysvětlování toho, proč tu jsme, jak chceme pracovat. Nastavovali jsme si pravidla chování, určité mantinely činnosti. Předložili jsme týmu jakýsi plán práce, kdy jsme zdůrazňovali hlavní oblasti, na kterých budeme makat. Dali jsme si čtrnáctidenní volno a pak to začlo. Nástup 1.8. v 9:00.

Jak  již z našich článků jistě víte, fotbalová příprava se skládá ze čtyř hlavních pilířů. Technická, taktická, kondiční a emoční. Všechny jsou neméně důležité, ale paradoxně ta technická, to, co dělá fotbalistu fotbalistou, může být na čas upozadněna na úkor těch zbývajících třech. Tak, jak jsem ostatně psal výše, v  hodnocení dnešního utkání. Vždyť co je hráči platné, že umí všemožná kouzla s míčem, když nevydrží běhat, je pomalý a nebo slabý. Neví, kam má běžet, kde si má stoupnout, jak bránit či útočit. Či je mu úplně fuk, co se na hřišti děje. Proto, i za cenu jakéhosi obětování určité části fotbalového roku, jsme se  od začátku naší společné přípravy zaměřili na ty tři první. Kondiční a taktická úroveň borců byla různorodá, o emoční stránce slyšeli někteří skoro poprvé. Jednoduše, upřednostnili jsme dlouhodobý profit před tím krátkodobým.

První týden, a vlastně celý měsíc srpen, byl pro všechny velmi těžký. Dvoufázové objemové tréninky proložené motivačními pohovory. Leckdo z našeho okolí kroutil hlavou. Vždyť vám Ti kluci utečnou. Tohle si přeci nenechají líbit. No, nechali. Navzdory některým škarohlídům, doslova jsme je umluvili. Kluci to brali velmi statečně a i přes občasné sebezapření na sobě nedali nic znát. Možná chtěli skrýt svoji nechuť i před ostatními. Nevím. Každopádně to zafungovalo náramně a najednou začali zjišťovat,že to funguje. Někteří pozorovali výrazný úbytek tukové tkáně a na druhou stranu nárůst své svalové hmoty. Zjistili, že to povídání má velmi dobrý a opodstatněný důvod a začali o všem, co dělají, více přemýšlet. Nastavené pravidla najednou fungovala. A co je nejdůležitější, počala se utvářet dobrá parta. Pomalu se rozdrobovaly hloučky věkově či názorově příbuzné a tvořil se jednolitý kolektiv.

Blížil se první mistrák, a my, vědomi si toho, že jsme zatím fotbalu moc nedali, začali jsme kluky připravovat na to, že to bude po herní stránce nyní velmi těžké, ovšem že je potřeba vytrvat. A vlastně v tom pokračujeme doposud, i když už to není až tak palčivé. Tým to chápe, ale hlavně na sobě pozoruje celkem markantní progres. Takže to máme dost usnadněno.

Zápas střídal zápas a my poznávali “kouzlo” této soutěže a kategorie. Kdy ne všude jsou kvalitní hřiště, kdy můžou proti sobě nastoupit kluci s věkovým odstupem i pěti let atd. Spousta proměnných, které jsme museli zakomponovat do našich plánů. S postupujícím časem si vše začalo sedat a zapadat do sebe. Hráči v tomto věku mají pochopitelně právo na určitou nevyrovnanost ve svých výkonech, ovšem musí umět na toto už reagovat. Ve skoro žádném zápase jsme vyloženě nepropadli po žádné z výše zmiňovaných částí. Krom jednoho. Co nás sledujete, tak víte. A vy ostatní: už jsme si to rozebrali ze všech možných stran a úhlů a já chci věřit, že se z toho kluci natolik poučili, že už se podobný lapsus nebude nikdy opakovat. Ostatně, i dnešní zápas a jeho úvod je toho důkazem.

Nastoupili jsme složitou cestu a jsme stále na jejím počátku. Máme ještě obrovský kus před sebou. Je toho tolik, co ještě musíme. Musíme? Ano, je to velmi náročné. Ale jen velké a smělé cíle nás můžou posouvat vpřed. A my se chceme posouvat. TĚŽKÝMA ROSTEME. Máme k tomu vytvořeny fantastické podmínky, které nám mohou závidět i mnohem větší a věhlasnější týmy. Jistě, musíme řešit i problémy s plochami a logistikou. Ale to je přirozené, vždyť v našich klubech působí spoustu dalších kategorií a jsme tak trochu rarita mezi ostatními v okolí. Vše je jen o domluvě a respektu mezi ostatními. Zatím si nemůžeme na nic stěžovat. A ani nemáme žádný důvod.

A co že nás teď čeká? Volno? Dovolená? Oddych?. Zní to logicky. Zápasy odehrány, další až na jaře, tak se to nabízí. OMYL. Jedeme dál. Kluci jsou ve věku, kdy se neustále rozvíjí. A máme spoustu spoustu oblastí, na kterých musíme pracovat. Ale hlavně: moc je to baví. A to je ten pověstný základní kámen. CHTĚNÍ. Takže, pozítří regenerační TJ na bazéně. A od čtvrtka už začíná další příprava. Umělky v Jarcové a v Jablůnce, kde budeme pracovat na mimo fotbalových věcech i na kondici. Posilovna bratrů Hladilových, tady kluci naberou tolik potřebnou hmotu. A k tomu  dál  rozvíjení mentální a taktické stránky. Tak, abychom byli na jaře opět blíže k našemu cíli, vytvořit skvělé fotbalisty.

A dovolte mi neméně důležitou věc, představit Vám náš realizák. Jsou to lidé, bez kterých bychom v žádném případě nebyli tak úspěšní a já jsem velmi rád, že s nimi můžu spolupracovat. To vše pod bedlivým dohledem šéftréni Toma. Moc jim všem děkuji. Alespoň Vám osvětlím ty zkratky, kterými jsou podepsány naše články. Tak tedy:

JP- Jitka Píšová, vedoucí mužstva

DB- David Bartoň, trenér

HO- Honza Ostřanský, trenér

IV- Ivo Veselý, trenér

MP- Milan Píša, trenér