PROSLUNĚNÉ POLEDNE V “PŘÍKAZOCH”- U19

FC Valašské Příkazy : sd TJ Sokol Jarcová/FK Jablůnka 1:5 (0:4)

Datum utkání: 01.10.2023 - 10:00
Odehraný čas: 2x45 minut
Sestava: Matěj, Ondra Kor, Vašek K, Vojta, Jakub V, Ondra Kov, Vašek V, Jakub M, Marek, Šimon, Kryštof, Adam F, Adam K, Jáchym, Milan
Góly: 2 x Marek, Kuba M, Adam F, Kryštof

Dnes jsme zajížděli k dalšímu MU do Valašských Příkazů. Čekal tam na nás náš bezprostřední soused z tabulky, kdy jsme byli před ním pouze o dva body. Důležitost tohoto klání podtrhovala skutečnost, že po odehrání základních kol se naše tabulka rozdělí na dvě poloviny. A pokud bychom dnes neuspěli, přišli bychom právě tímto o umístění v její první polovině. Utkání tedy důležité. K tomu tu máme hned dvě otázky. Jaká bude kvalita hrací plochy po včerejších deštích a po dnešním  předzápase, kdy bezprostředně před naším mačem sehrává své MU místní A tým. A pak otázka č.2. Jak se kluci vyrovnají s poněkud specifickým týdenním tréninkovým mikrocyklem, který jsme museli upravit vzhledem ke skutečnosti, že ve středu se hnedle pět našich kluků zúčastnilo meziokresního výběrového turnaje U17 na zlínské Vršavě a tak celý týden byl z hlediska tréninkové náplně velmi soft.

Otázka první se ukázala naprosto lichá. Přivítala nás, s ohledem na výše popsané a vzhledem k ročnímu období, skvostně připravená hrací plocha. Podstatnější se v průběhu utkání ukázala skutečnost popsaná v otázce druhé, ale popořadě.

Taktika na dnešek je jednoduchá. V defenzivě zahušťovat střed hřiště a nenechávat  rozbíhat silné a rychlé domácí hráče. V ofenzivní části chceme pokračovat v aktivním pojetí vysokého postavení s tlakem na míč a do šestnáctky soupeře, kdy ovšem, na rozdíl od posledních dvou zápasů s týmy z čela tabulky, chceme dnes po krajních záložnících daleko větší zapojení do ofenzivních akcí. A střídání rytmu hry při držení míče. Střídat kombinaci po zemi při postupném útoku s delšími, adresnými míči na křídla. A realita?

Od prvního hvizdu rozhodčího si plníme všechny přidělené úkoly na jedničku. Hned ve druhé minutě zahráváme první rohový kop a Marek je v náběhu přesně do toho prostoru, kde má být a nachází si propadlý míč, který bezpečně umisťuje do sítě. Minuta 18., totožná situace a stejný výsledek. Minuta 24., opět roh a tentokrát Kuba M uklízí míč k tyči. A ve 34. minutě Furmy zužitkuje báječný křižný pas a nedává domácímu gólošovi pražádnou šanci. Půle končí 4:0 v náš prospěch, kdy ale, nutno přiznat, zůstalo ještě spoustu našich, tu více či méně ložených šancí po hříchu nevyužito. I v mezihře se nám v první půli soupeř těžko může rovnat. Naše hra je plná pohybu. Nejlépe to dokumentují slova domácího stopera.” Co máme hrát, vždyť to vypadá, že je nás o dva míň”. Tato věta asi nejlépe vystihuje dění na hřišti v prvním poločase. Při odchodu ze hřiště do kabiny prohazujeme pár slov s domácím koučem, který říká, že oba Markovy góly byli tak trochu náhodné, ale já si dovolím nesouhlasit. Vždy byl na správném místě ve správný čas. Kdyby tam nebyl, neskóroval by, ne? 🙂

O pauze si jen připomínáme hlavní věci, se kterými jsme vstupovali do zápasu. A taky, samozřejmě s trochou nadsázky, konstatuji, že ještě nikdo na světě nevymyslel pomyslnou past, kdy by nějaký tým dokázal otočit s 0:4 na 5:4 a ať nejsme v tomhle první. 🙂 🙂

Druhá půle začína stejně, jako končila ta první. Jsme na míči, vypracujeme si další tři tutovky, které však, vinou naší nekvality, nekončí gólem. A zhruba od 55. minuty se, bohužel, stává fotbal z naší strany takový jalový. Sice domácí zřítkakdy pouštíme na naší polovinu a pokud už se to stane, naše obrana je vždy bezpečně odzbrojí, ale naše hra na posledních 30ti metrech už nesnese přísnějšího měřítka. A tady si myslím, že se projevuje tréninkový výpadek z tohoto týdne, z výše zmíněného důvodu. Dnes nás to nemusí mrzet, máme bezpečný brankový náskok a i převahu ve hře, takže se v podstatě nic hrozného pro nás nestalo. Kluci se alespoň na vlastní kůži přesvědčili, jak důležitá je každá absolovovaná TJ. V minutě 69. se prosazuje Kryštof a vedeme už o 5 gólů. Ale o dvě minuty později zahrávají hostitelé standartní situaci, kdy se domácí player prosazuje nádhernou hlavičkou z hranice šestnáctky do levého horního rohu Matějovy brány. Nechytatelně. Ovšem korekce stavu na 1:5 s pohledu domácích je to jediné, co jim už dnes povolujeme. Sice mají ještě nějaké návštěvy v našem pokutovém území, ale ty buď likvidují naši stopeři a nebo se vytasí Matěj s efektní robinzonádou a i on tak pobaví  přítomné diváky. A jelikož ani my už nevyužíváme žádnou ze svých spoustu šancí, klaní končí 5:1 v náš prospěch a my tak odskakujeme v tabulce na pět bodů od našeho dnešního hostitele.

Dnešní zápas bychom si mohli rozdělit na několik miniutkání. Předně: první a druhý poločas, kdy v tom druhém nás, také následkém viz výše opustil hlad po aktivnějším pojetí. Zdůrazňuji také, protože další příčina byla jistojistě jakési uspokojení. A taky to srovnání první versus druhá půle je poněkud pokřivené naším vynikajícím výkonem v té první. Za mě, jednoznačně náš nejlepší poločas v této sezóně.

Další miniutkání, výsledky. My dnes dáváme dva góly ze hry, soupeř ani jeden. Ze standartních situací tři ku jedné.

A teď bych tady mohl hodnotit miniduely každého našeho hráče. To si nechám na úterní TJ, to by pro Vás nebylo dozajista tolik zajímavé. Důležité konstatování: nikdo z našich hráčů v tomto nepropadl a troufám si říct, že tady vyhráváme všechny tyto minisouboje.

A včil, sice to není mým zvykem, chválit jednotlivce takto veřejně a vlastně vůbec, ale dnes udělám několik vyjímek. Všichni tři naši krajní záložníci, to znamená JK, Marek a Šimon dnes předvedli, krom svého již standartně výborného výkonu do defenzvní části i svůj obrovský ofenzivní potenciál. A to nejlepší nakonec. Kochča dnes na hrotu, co se týče presinku, ukázal naprosto unikátní výkon a domácí stopeři z něj byli absolutně nešťastní.

Pochvalu si však dnes zaslouží úplně celý tým. Od Matěje v bráně až po hroťáky. Klidná rozehra od stoperů, přes záložníky a přes kraje hřiště. Střídání rytmu hry. Organizace a komunikace na place. Dnes jsme dozajista, krom našich fandů,kterým tímto moc děkujeme za podporu i za to, že neváhali a dorazili za námi i přes tu dalekou cestu, museli naši hrou, obzvláště v první půli, bavit i místní diváky.

Příští sobotu nás čeká opět venkovní duel, tentokráte v Liptálu. Dovolte mi Vás, všechny naše fandy i podporovatele na toto utkání pozvat. Sobota, 7.10. 2023, 10:15 hod, Liptál. Kdo by měl zájem a pokud snesete trochu” moderní hudby”, kterou si naši borci zpříjemňují cestu, autobus odjíždí od hřiště v Jarcové v 8:15 a od hřiště v Jablůnce v 8:30. Všichni jste srdečně zváni.

 

JP, DB, IV, MP