TAKTICKÁ BITVA- U19

sd TJ Sokol Jarcová/FK Jablůnka : TJ Sokol Juřinka 0:1 (0:0)

Datum utkání: 10.09.2023 - 10:00
Odehraný čas: 2x45 minut
Sestava: Matěj, Ondra Kor, Kuba M, Vojta, Vašek K, Šimon, Kuba V, Ondra Kov, Vašek V, Marek, Adam F, Adam K, Jonda, Kryštof, Milan

Dnešní utkání uzavíralo blok mistrovských zápasů našich klubů tento víkend, která se všechny z důvodu konání pouti, konala v Jablůnce. Přivítalo nás prosluněné dopoledne a velmi kvalitně připravené hřiště. Nás čekal soupeř z nejtěžších, mužstvo Juřinky. Toto všichni “zasvětcení” pasovali už před sezónou do pozice jasného favorita naší soutěže. Ale my jsme rozhodnutí se vzepřít těmto predikcím a soupeře řádně minimálně potrápit.

Vědomi si fyzické převahy kluků z Juřinky, ostatně s tímto “problémem” bojujeme a bojovat budeme celý ročník, i dnes tomu přizpůsobujeme taktiku a rozestavení. Do utkání vstupujeme  v defenzivní části s maximálním zahušťováním středu hřiště, kdy obraná linie ve výchozím postavení stojí o poznání níže než v jiných zápasech. Proč to? Nechceme dát prostor nechat hráče soupeře se rozběhnout, kdy už bychom pak měli přetěžký úkol je zastavit. A také jim neumožnit posílat přihrávky mezi naše beky na svoji rychlonohou hrozbu. V o fenzivní části pak po zisku míče v maximálněmožném počtu jít do rychlého protiútoku s tlakem do pokutového území soupeře. A obraz hry?

Defenzivní úkoly dnes plníme o poznání lépe než ty ofenzivní. Borci soupeře jsou, dle mého názoru, zaskočeni tím, co se na hrací ploše odehrává a nejsou v úvodních 20 minutách nic kloudného vymyslet. A i my, vycházeje striktně ze zvoleného způsobu hry, nejsme pro ně nikterak nebezpeční. V držení míče asi vedou hosté, nicméně všechny jejich akce vypadají jako přes kopírák. Obehrání míče přes obránce a dlouhý nákop na útočníky. Naši stopeři fungují bezchybně a nedovolí v této části hry žádné zakončení. I my tu máme nějaké průniky po křídle, kdy ovšem nedostatečně doplňujeme Jonyho v šestnátce a výsledek jsou pouze jakési náznaky šancí. Pak ovšem přichází pětiminutovka , kdy se dostáváme pod určitý tlak. A vše vyvrcholilo dvojšancí, kdy při nás stáli doslova všichni svatí a jen Matějův skvělý zákrok a nemohoucnost útočníka nás ochránili od inkasování. Naopak, konec první půle patří nám, kdy jsme to my, kdo zavírá hostující pokutové území. Bohužel, ani nám se nedaří skórovat a půle končí 0:0.

V pauze si jen připomínáme hlavní aspekty a motivujeme se. Kluky nabádáme k trpělivosti, kdy dozajista naše šance s přibývajícím časem zákonitě přijdou. Druhá půle začíná.

Vše je v intencích poločasu prvního. My se soustředíme na kvalitní organizaci při bránění. Ale pak přichází nešťastná 54. minuta, kdy z celkem nevinného dalšího nákopu, bohužel nevyřešíme nastalou situaci správně a rozhodčí odpískal pokutový kop. Byl či ne? To já nedokážu posoudit a ani nechci. Prostě byl zapískaný a sudí ten faul viděl. Navzdory většině přítomných diváků. Ale o to teď nejde, i když v našich bude ještě dlouho bublat vztek. Za mě je daleko důležitější, co mu předcházelo. Špatné vyhodnocení situace z naší strany. Jen pro úplnost, v takovém případě musí míč letět “z první” z obraného pokutového území jakýmkoliv způsobem. Eliminovat nebezpečí ztráty kontroly v tolik nebezpečném prostoru. Bohužel, k tomu od nás nedošlo a dali jsme hostujícímu útočníkovi možnost  dostat se do souboje. Ovšem, i tato na první pohled smutná událost, je z hlediska procesu fotbalového učení neocenitelná. Je tisíckrát lepší zažít takové špatné řešení na vlastní kůži, než si o tom stokrát povídat. Takto je to pro všechny daleko snadněji zapamatelnovatelné. A jen tak naokraj, kolem této situace bylo dvakrát slovo JEDINÁ. Jednak, jediná chyba naší defenzivy, i když to mělo takto hořký následek. A pak je nutno zmínit i to druhé jediné. Penalta byla jediná střela soupeře v druhém poločase na Matěje.

S přibývajícím časem se dokonce začíná projevat naše lepší kondice, kdy my máme častěji míč na našich kopačkách a čím dál, tím častěji, jsme hosté před soupeřovou brankou. Posledních deset minut se již naplno projevuje to, jak kluky drtíme v kondiční přípravě a jsme doslova nastěhováni v pokutovém území Juřinky. Jen méně kvalitnějším zakončenín se připravujeme o možnost srovnat. Bohužel. Utkání končí a zklamaní kluci padají k zemi. Taková prohra bolí, ovšem i to je sport. Po konečném hvizdu ještě musíme pomáhat krotit emoce našich fanoušků, kteří vnímají onu nešťastnou událost jako křivdu. Ano, i to ke sportu patří a jen to svědčí o tom, jak že jsme je i dnes dokázali vtáhnout do dění na hřišti. Ale jen, aby bylo jasno: emoce patří do utkání samotného. Po jeho ukončnení musí okamžitě nastoupit respekt k soupeři i k sudím. My všichni dohromady tvoříme tuto nádhernou hru a bez nich by žádný sport nebyl. Proto taky jsme se ihned do dění před kabinou vmísili a všem přítomným jsme to takto postavili. Jsem moc rád, že to hned bylo pochopeno a nestalo se nic, co by stálo za řeč. A ještě víc rád budu, pokud se budou tímto mým názorem řídit i ostatní týmy. Ne vždy je to, bohužel, skutečností.

Hodnocení:

Nejdříve negativum. Dnes nás zklamalo zakončení. Ovšem, na druhou stranu, borci se přesvědčili, že v utkáních z kvalitními soupeři záleží na každé šanci, každé střele. Proto vím, že si tohle vtlučeme do hlav a občas “uvolněnou” atmosféru na střeleckých trénincích trochu pozměníme. Ve fotbale rozhoduje každá maličkost a toto by nás mohlo brzdit.

A pozitiva? Dnes jasně převažovala. I přes nepříznivý výsledek. Můžeme se tu bavit o nadstandartních individuálních výkonech, kondiční připravenosti atd. Toto si necháme na úterní TJ. Co je pro mě nejdůležitější a o co se chci s Vámi podělit, je schopnost sjednotit se. V každém zápase vystupujeme jako jednolitý tým, kdy se nenecháme rozhodit žádnou, byť negativní událostí na place a vždy se snažíme být pozitivní. Toto je pravá podstata týmového sportu a tuto schopnost týmové práce si kluci jistě přenesou do civilního života. A pak taky organizace naší hry. Já osobně jsem si myslel, že nám potrvá daleko déle poprat se s taktikou a se správným vykrýváním prostoru. Kluci nás ale velmi mile překvapili a jsme v tomhle daleko napřed, než jsem původně plánoval ve střednědobém tréninkovém cyklu. Nyní, po velmi slušném zvládnutí této činnosti, můžeme bez obav zařadit do procesu další krok bez obav z toho, že bychom kluky moc zahltili a pletli jim hlavu další činností bez toho, že by uměli základ. Na řadě je presink a postavení při něm. Borci, už se dozajista těšíte, že?

Pokud jste dnes z jakýchkoliv důvodů nemohli dnešní derby navštívit, přišli jste i o báječnou atmosféru, kterou nám naši fans dnes v Jablůnce vytvořili. Moc děkujeme, byli jste opravdu cítit. Nic na tom nemění ani malinká kaňka v podobě doutnajícího komfliktu po závěru utkání.

Dovolím si Vás všechny pozvat na příští víkend, kdy hostíme, tentokrát v Jarcové, kluky s SD Vidče/Valašská Bystřice. Jistě jsme Vás svými dosavadními vystoupeními dostatečně navnadili.

 

JP, IV, MJ, MP