TRENÉRSKÁ OHLÉDNUTÍ ZA LETOŠNÍM ROKEM 2020

Tak jak bývá v kopané zvykem, je kalendářní rok rozdělen do dvou soutěžních ročníků, a ne jinak tomu bylo i v roce 2020. Ta jarní část roku patří do soutěžního ročníku 2019/2020 a ta podzimní do soutěžního ročníku 2020/2021. Oba soutěžní ročníky však mají jednoho společného jmenovatele, a tím je COVID-19. Tato pandemie způsobila to, že jarní část sezóny 2019/2020 nebyla odehraná vůbec, a podzimní část sezóny 2020/2021 byla odehrána pouze z části. Bohužel se tato pandemie nevyhnula ani nám. S touto pandemií souvisely restriktivní opatření, zákazy a příkazy. Bylo to pro nás všechny amatérské sportovce něco úplně nového, ale společně jsme to zvládli! Pevně věřím, že Vy všichni také. A teď už k jednotlivým kategoriím konkrétně.

Tomáš Drábek, předseda Tj Sokol Jarcová

Kategorie mladší přípravky

V kategorii mladší přípravka jsme začali sezónu hned z ostra a to Matrix cupem (viz samostatný článek). Poté mělo následovat sedm turnajů. Bohužel kvůli restrikcím a také špatnému počasí jsme odehráli pouze jeden turnaj. A to proti Kateřinicích a Hošťálkové. Rajnochovice se kvůli nemoci omluvily. I když o výsledcích v téhle kategorii nejde, tak děti dvakrát okusili pocit vítězství a jednou prohráli. Mrzí mě, že jsme toho nestihli odehrát víc protože děti chodily na tréninky v hojném počtu a šlo vidět jak se každý trénink zlepšují a tvoří skvělou partu. Přihlásili jsme se také do akademie Ládi Trávníka, kde se zlepšují individuální dovednosti hráčů. Už po pár trénincích s panem Trávníkem šlo vidět výsledky. Děti si víc věřily, nebály se udělat kličku a vzít odpovědnost na sebe. Nejhezčí na tom všem je pozorovat, jak z našich (ještě před pár měsíci) malých dětí pomalu rostou skvělí fotbalisté. A proto tohle všechno děláme. Chtěl bych tímto všem rodičům dětem a trenérům poděkovat a těšit se až budeme zase moct trénovat a hrát fotbal.

Sportu zdar.

Trenéři Rosťa, Milan, Jindra a Mirek

Kategorie starší přípravky

Zimní přípravu jsme hned v úvodu absolvovali výšlapem na Radhošť, kterého se zúčastňují také rodiče. Tréninky probíhaly v tělocvičnách na Gymnáziu ve Valašském Meziříčí a na Základní škole Růžďka. Středu měl na starost p. Trávník, který vede Akademii fotbalových a technických dovedností. V pátek probíhaly tréninky zaměřené na gymnastické prvky, které vedla trenérka gymnastiky Pavla Crhová. Dobře rozjetou přípravu zabrzdil virus, který to všechno úsilí na nějaký čas zastavil. V květnu se začalo všechno rozjíždět a my jsme absolvovali první turnaj v Krhové. Byl jsem v očekávání, jak se hráči popasují s mužstvy, které jsme měli ve skupině. Klobouk dolů před hráči co předvedli. Jarcová : Vsetín 6:4, Jarcová: Val. Meziříčí 7:1, Jarcová : Rožnov 7:3. Celý červen jsme trénovali naplno a odehráli tři přátelské zápasy. Jarcová : Val Bystřice 8:1, Jarcová : Kelč 7:2, Jarcová: Bohdalice okr. Vyškov 3:4.
Letní příprava byla bez přestávky. Do mužstva přišli hráči z mladší přípravky a bylo je nutné zakomponovat do jiného herního stylu, na který nebyli zvyklí. Můžu říct že se z novou rolí poprali velmi dobře. První mistrovský zápas jsme hráli se soupeřem z Hrachovce a po přesvědčivém výkonu vyhráli 15:3. Další mistrovské zápasy? Jarcová: Juřinka 23:4, Choryně: Jarcová 3:9, Vidče/Valašská Bystřice : Jarcová 7:5, Jarcová : Dolní Bečva 22:2, a Jarcová : Kelč 9:3. Nejlepším střelcem se stal Vašek Marek 17 branek, 2. Mája Bartecká 16 branek, 3. Jakub Vančura 14 branek. Velký tréninkový skok ve výkonosti udělali všichni hráči, ale jestli mám vyzvednout nějaké hráče, tak je to Tomáš Krčmář, Jakub Vančura, Mája Bartecká a Niki Restorffová. Závěr letošní sezony je završen kolektivním výšlapem na Ondřejník, na který se všichni moc těšíme. Děkujeme všem rodičům, jaké podmínky vytvářejí pro svoje děti a podporují je ve všech směrem.

Trenéři Broňa a Pavel

Kategorie mladších žáků

Mladší žáci U12 tento rok 2020 pokračovali v cestě, na kterou nastoupili na podzim roku 2019, kdy si odbyli premiérové zápasy v Krajské soutěži. V zimní části přípravy jsme se zúčastnili čtyř halových turnajů, kdy výkony, a i výsledky měly rostoucí tendenci. Herní filozofie, jenž se snažíme dětem vštípit, kombinační, běhavá hra s důrazem na individuální technické schopnosti, je v podmínkách halových náročnější na aplikaci a kluci si tomuto faktu museli nejprve přivyknout.  Závěrečný halový turnaj Primus Cup byl však ukázkou toho, že mladší žáci tvrdě pracovali a hra, v jejich podání na tomto turnaji, snesla přísná kritéria a skvělé druhé místo po vyrovnaném a napínavém finále s ligovým výběrem NJ bylo toho důkazem. Bohužel, do jarní části Krajské soutěže nám hodil vidle COVID (lidově řečeno) a místo pravidelných utkání jsme byli rádi, že jsme po dlouhé pauze mohli vůbec trénovat a sehrát přátelská utkání.  Škoda je to i z toho důvodu, protože si dovolím tvrdit, že jsme se mohli směle ucházet o první místo v tabulce naší skupiny v Krajské soutěži. Z přátelských utkání stojí za zmínku zejména měření sil s týmem ligového Vsetína neb naši mladší žáci z Jarcové přehrávali soupeře pohlednou týmovou hrou. Netypickou jarní část jsme zakončili účastí na turnaji v Kateřinicích, kde nám o jediný gól uniklo celkové vítězství v turnaji. Letní příprava na podzimní část začala již první týden v srpnu a byla zaměřena po spojení s týmem s Jablůnky na integraci nových hráčů do týmu. Podzimní část, COVIDEM zkrácené, sezóny Krajské soutěže, po odehrání 4 ze 7 utkání jsme absolvovali bez porážky. Do kolektivu týmu hráči z Jablůnky zapadli velmi dobře a všichni dohromady táhnou za jeden provaz.  Chtěl bych vyzdvihnout jeden fakt, který se za hrou mladších žáků skrývá a tím je, že velká část týmu prošla Akademií technických dovedností p. Trávníka s níž klub již několik let spolupracuje. Rozdíl v schopnosti ovládání míče mezi hráči, kteří prošli touto Akademií a těmi co ne, je výrazný.  Dovednosti s míčem získané tréninkem pod p. Trávníkem, jsou nezbytnou podmínkou moderního fotbalu a technické, kombinační hry. Fakt, že klub spolupracuje s touto Akademií je velkou přidanou hodnotou a má velký podíl na tom, jak nejenom, mladší žáci, ale i další kategorie hrají.

Trenér Honza a David

Tabulka po podzimu 2019/2020

Kategorie starších žáků

Pro tým starších žáků byl rok 2020 nejen rokem velikých změn, ale také úspěchů na poli sportovním. Jarní část sezóny 2019/2020 se nesla v duchu Covidu, což poznamenalo všechny a všechno. Protože se jarní část nemohla dohrát, celkové umístění našich borců ze zimní části sezóny pro nás znamenalo obsazení čela tabulky v Krajské soutěži skupiny A. Na jednu stranu krásný úspěch, který korunoval velkou snahu a úsilí všech našich hráčů jak v přípravě, tak v samotných utkáních, ke kterým přistupovali svědomitě a makali na 110%. Zároveň jsme si ale byli vědomi skutečnosti, že do nového ročníku 2020/2021 zůstanou ze základní sestavy pouze čtyři hráči a z mladších žáků přijde posila v počtu dvou. V šesti se opravdu hrát nedá, a tak v průběhu jara proběhlo několik jednání s různými okolními kluby, které řešily stejný problém v podobě malé hráčské základny. Výstupem jednání bylo společné družstvo, tzv. sdružené družstvo, sd Jarcová/Jablůnka. Na všech hráčích bylo vidět, že to v hlavě mají srovnáno, chtějí na sobě pracovat a žene je touha po vítězství. Vzájemně se semkli a o legraci v kabině nebo na tréninku nebyla nouze – což je asi ta nejlepší vizitka. První mistrák s týmem sd Juřinka/Krhová pro nás skončil výhrou a ukázal nám, že by nám to společně mohlo šlapat. Následné utkání s týmem Napajedel se odehrálo v Jablůnce. V druhém poločasu jsme už soupeři nestíhali a ten si zaslouženě odvezl tři body. Následující týden odjíždíme do Louk u Zlína. Nic naplat, sehranost soupeře je zřejmě kvalitnější a tak i tyto tři body zůstávají soupeři. Aniž bychom to tušili, do Slavkova jsme odjeli odehrát poslední utkání v této sezóně s týmem FK Bystřice pod Hostýnem. Od první do poslední minuty jsme byli ve všech činnostech lepší. Nejmarkantnější rozdíl je ve fyzické připravenosti. Jsme rychlejší, dynamičtější, silnější ve fyzických soubojích. Pomalu se začíná úročit ta neskutečná dřina, kterou náš trenérský tým dávkuje našim borcům v tréninkovém procesu. Pozitivní na tom všem je, že to hráči pochopili a všechny tréninky makali na 100%. I v technických dovednostech máme navrch. Naši už si sebevědomě dovolí i v soubojích jeden na jednoho, nebojí se z obtížných situací vykombinovat sérií krátkých přihrávek. Rychlý přechod do útoku je vždy za účasti alespoň čtyř hráčů. A tak vezeme z „venku“ druhé cenné vítězství. Tímto počinem jsme se se šesti body uhnízdili ve středu podzimní tabulky. Rádi bychom všem hráčům poděkovali za zodpovědný přístup, bojovnost a za to, že vydrželi toto nelehké období. Kluci, jen tak dál! Díky všem věrným fanouškům.

Trenéři Martin, Milan a Ivo.

Tabulka po podzimu 2019/2020

Kategorie dorostu

Dorostenci Jarcové po první sezóně v krajské soutěži byli po podzimu nečekaně na třetí pozici a jarní část se kvůli Covidu neodehrála a soutěž se anulovala. Tak jsme se poctivě připravovali na sezónu novou, kdy jsme věděli, že to nebude vůbec jednoduché, neboť nás opustil nejlepší střelec Honza Kořistka. Tréninky probíhali dvakrát týdně a měli jsme i několik přátelských utkání proti U17 Valmezu a Vsetína, které stojí za zmínku. Do nové sezóny byl zvolen kapitánem Dan Měrka, který by měl být tahounem týmu, ale hned na začátku přišlo zranění kolene a operace. Po prvních zápasech šlo vidět, že nám chybí. Sestavu jsme kvůli absenci i dalších hráčů museli míchat a výsledky mistrovských zápasů byli pro nás dost kruté, kdy s odehraných 6 zápasů jsme si odnesli 5 proher a jednu výhru nad Fryštákem. Před přerušením sezóny na figurujeme na předposlední příčce. Musím vyzdvihnout výkony Radima Převora, který je gólman a odehrál 4 zápasy v poli jako hráč. Máme se stále co učit a zlepšovat, tak uvidíme co nám přinese jarní část, pokud se vůbec odehraje.

Trenér Michal

Tabulka po podzimu 2019/2020

Kategorie Muži

Je těžké hodnotit poslední 2 sezóny ukončené koronavirem, co se týká umístění v tabulce, protože jsme nikdy nemohli soutěž dohrát. Co můžu hodnotit je ale posun týmu z hlediska výkonosti a přístupu hráčů. V loňské sezóně jsme měli problém s tím, že jsme se na důležité zápasy s těžšími soupeři, ani pořádně nesešli a zbytečně přicházeli o body. To se nám v letošní sezóně stalo pouze jednou a to při domácím zápase s Krhovou. Jinak musím kluky pochválit za přístup, protože jsme pravidelně na zápasy bývali v počtu okolo 16 hráčů. Tým si více sedl za tu dobu, co k nám přišli noví hráči, nebo navrátilci jako Jakub Kunc, Jan Hromádka, Petr Mikůš, Michal Lípový, René Bartošák ad. Našli jsme taky optimální sestavu a způsob hry, jakým se chceme prezentovat. Myslím si, že se nám to dařilo a navíc jsme výkony dokázali potvrdit také vstřelenými brankami, a tedy výsledkem. Našim cílem bylo postoupit ze III. Třídy zpátky do OP. Jelikož si myslím, že na to máme kvalitní tým, ale hlavně, že už jsme na OP připraveni. Po sestupu z OP do III. Třídy před asi 2lety bylo těžké po ukončení působení klíčových hráčů u nás a také trenéra Martina Bártka dát tým znovu dohromady. Myslím, že se nám to podařilo a za mě můžu říct, že máme v kabině skvělou partu. Jsem rád, že jí mohu být součástí a věřím, že se nám brzy, až to situace dovolí, podaří dostat opět Jarcovou do OP a přivést tak do Jarcové kvalitnější soupeře.

Trenér David

Tabulka po podzimu 2019/2020