TURNAJ MLADŠÍCH ŽÁKŮ O POHÁR STAROSTY OBCE

TURNAJ MLADŠÍCH ŽÁKŮ O POHÁR STAROSTY OBCE

Datum utkání: 13.06.2020 - 14:00
Odehraný čas: 90 minut
Sestava: Hrabi, Kuba Marek, Kuba Veselý, Hady, Kryštof, Jáchym, Filip, Mira, Terezka, Vojta, Jonáš
Góly: Hady 8x, Jáchym

Po sérii přáteláků jsme se v sobotu 13.6  od 14h připojili jako poslední tým do turnaje mladších žáků pořádaného v Kateřinicích. Spolu s námi se turnaje účastnilo dalších 7 týmů. Kateřinice, Štípa, Ivanovice na Hané, Veselá, Hošťálková a Jablůnka. Osm týmů a systém turnaje formou utkání každý s každým předesílal sedm utkání s porcí 17minut hracího času na utkání. Poslední tým z výše jmenovaných však na poslední chvíli nedorazil a tak nás čekalo “pouze“ 6 utkání.

Počasí v den turnaje, jedním slovem, tropy. Horko, dusno.  Hrací plocha, no, střih vyšší, pooráno, po dopolední porci turnajových utkání starších a mladších přípravek, také velmi kvalitně. Krátce řečeno, zcela jiný svět než na jaký jsme z domácího hřiště zvyklí.  Předpověď počasí slibovala bouřku s lijákem a taky tomu tak od cca 16h tak bylo. Vítr, blesky, hromy a provazy vody se střídavou intenzitou bušily cca 45 minut do areálu v Kateřinicích.  Penzum zápasů k odehrání bylo právě v polovině. Po cca 50 minutové pauze se turnaj dohrával ve zkráceném herním čase ze 17 na 12 minut na zápas. O fotbale však minimálně v prvních utkání po pauze nemohla být řeč. Neb slovy jedné písně (dříve narození budou určitě znát) to bylo … v pohodě, po kotníky ve vodě, v dešti utíkám… s fotbalem to však moc společného nemělo. Pro některé týmy, to ale zase taková změna nebyla neb  tento terén  svědčí lépe stylu nakopni a běž, než zpracuj, vyveď, obejdi protihráče, přihraj, zapoj spoluhráče do kombinace a nabídni se.

K naší cestě turnajem.

Jarcová : Štípa 1:3 (Hady)

První utkání nás čekalo hned na startu ve 14h. proti týmu z Argentíny, teda z Štípy. Příměr k jihoamerickému mužstvu použit hlavní kvůli barvě a stylu dresů, ovšem tam podobnost s tímto týmem končí. Utkání začíná a my jsme velmi nervózní a bojácní, míč neposlouchá a nervozita je přímo cítit z naší hry. Urostlé 07mičky soupeře za to jedou hned od začátku a tak se prvních 6 minut hraje na naší půlce. Z pomalého vstupu do utkání pramení dvě chyby. A Jedna v rozehrávce a druhá v nemohoucnosti dostat rázně míč mimo naše pokutové území. Za obě platíme gólem v naší síti. Pak dochází k obratu v naší hře a zařazení na vyšší rychlostní stupeň. Hra se vyrovnala a začala honba za vyrovnáním. Soupeř lpí stále na své taktice hry. Nákop a sprint. Hradba 4 hráčů před pokutovým územím se nám chvíli nedaří přejít, nicméně po 10 minutách utkání se rychlou kombinací uvolňuje Hady a snižuje. Stále se kluci s Terkou ženou za vyrovnáním. Tyč zvoní po střelách Hady a Jáchyma. Soupeř v této fázi hrozil pouze z brejků a nákopů. V 14 minutě přichází nádherný fotbalový moment. Hady rozehrává z pravé strany rohový kop nakrátko s Terkou, ta mu vrací a Hady posílá polovysoký centr před bránu, kde se nikým nehlídaný Filip (nejmenší z našich) rybičkou vrhá po centru a hlavičkuje vedle brankáře do brány. Vyrovnáno. Bohužel, radost trvala jen několik vteřin, než rozhodčí zvedl ruku a odpískal postavení mimo hru.  Viděné ze svého místa 3 metry od půlící čáry ve změti 13 těl a výšky očí cca 165 cm nad zemí.  No i VAR by měl co dělat, asi tak.  Následoval další náš útok, který neskončil gólem a z již typické rozehrávky brankáře Štípy, nákopu za polovinu hřiště přichází poslední akce, útok a třetí gól v naší síti.

Jarcová :  Valašská Bystřice 3:1 (Hady2x, Jáchym)

Druhé utkání absolvujeme po krátké pauze . Frustraci z prvního utkání odnáší tým z Valašské Bystřice. Během prvních 5 minut je stav 2:0 v náš prospěch, kdy Hady dává naplno promluvit svou levačku. Po skvělém nástupu soupeř srovnává hru a u nás se začíná projevovat náš neduh, hra v chumlu. Kdy se kolikrát sami připravíme o výhodu, kterou si vybudujeme obejitím protihráče, dvou i tří (někdy) a možnosti využití prostoru.  V tomto utkání začal naplno svítit výkon Jáchyma, který svým driblingem a  náběhy do prostorů celé utkání a pak celý zbytek turnaje trhal obranu soupeře. Jeden se svých náběhů zakončuje ve sprintu, po překonání obránce, výstavní dělovkou z 15 metrů na vzdálenější tyč do šibenice. Brankář jenom plachtil za míčem. 3:0. Bystřice v závěru upravuje skóre gólem na 3:1

Kateřinice: Jarcová 1:2 (Hady 2x)

Duel s týmem domácích byl mezi klukama s Terkou snad nejočekávanější z celého turnaje. Rozdíl v hře oproti prvním dvou utkání byl vidět na obou stranách a pokyny do zápasu si všichni vzali k srdci a někdy až moc. A těsný přístup byl někdy až moc těsný. Neb po prvních 5 minutách hry jsme byli více faulujícím týmem. Málokdy k vidění jev.  Do vedení jdeme my, když na určitou část hry získáváme převahu ve středu hřiště a z toho pramenící vysunutí Hady, který obchází okolo dvou obránců křížem před pokutovým územím a netradičně pravou nohou střílí do protipohybu brankáře gól po zemi k tyči. S postupem času je jasné, že utkání bude o jednom či dvou gólech. Hra je vyrovnaná. Vyrovnání dáváme soupeři na zlatém podnosu chybou při rozehrávce. Stává se, jedeme dál. Do svých šancí se dostávájí jak Jáchym, tak Kryštof, který dostává krásnou přihrávku z křídla do prostoru penalty a sám zakončuje sice do rohu brány, ale do stejného  kam se rozhodl skočit i brankář. Necelé 2 minuty před koncem je Hady faulovaný před pokutovým územím soupeře. Přímý kop. Hady si staví míč a ve zdi jsou snad všichni co jsou na hřišti.  Technická střela letí obloučkem nad zdí a vymetá levou horní půlku branky. Jak přímák od Messiho. Vedeme 2:1. Utkání končí našim vítězstvím i přes dlouhé 3minutové nastavení, kdy posledních akcí nechaných k dohrání bylo vícero….

Jarcová : Ivanovice na Hané 0:0

Po 50minutové pauze vynucené bouřkou a průtrží mrače s provazy vody, které trávník proměnily v brouzdaliště není moc, co se fotbalu týče, o čem psát. Utkání hraná v první půlhodině po pauze neměla s fotbalem nic společného. Voda stříkala od kopaček klukům až nad hlavy, míč se po 2 metrech zastavil ve vodě a tak podobně.

Veselá : Jarcová 1:1 (Hady)

Předposlední utkání v turnaji. Předešlé naše utkání jsem odehráli na hřišti č. 2 nyní jsme se přesunuli na hřiště č. 1 a ikdyž terén byl stále velmi měkký tak v porovnání s hřištěm č. 2 to byl, pro nás, příjemný  posun, který naší snaze o technickou kombinační hru svědčil více. Ovšem stále byl terén velmi těžký, kdy kombinace na krátko prakticky byly odsouzeny k nezdaru a příklon k ještě více průnikovým přihrávkám naší hře svědčil. Jáchym byl stále k neutahání svým driblingem a pohybem vytvářel stále hrozbu. Bojovné utkání, kdy stála technika proti bojovnosti lámeme v polovině gólem Hadyho. A to po spolupráci celé zálohy a útoku, kdy míč postupně přešel přes všechny hráče až k Hadymu, který si ukázkovým navedením míče a odmítnutím obránce uvolnil prostor ke střele.   Soupeři se v posledních dvou minutách přeci jenom daří dostat se na dostřel naší bráně a několik vteřin před koncem srovnává po naší ztrátě při vyvážení míče.

Jarcová : Hoštálková 2:0 (Hady2x)

Před posledním utkání zjišťují kluci s Terkou průběžné pořadí v tabulce a cíl je jasný. Vyhrát s co nejvyšším počtem gólů.  S nasazením jakým vstoupili do utkání nepočítal nikdo. Rozehráváme výkop, několik přihrávek a soubojů uprostřed hřiště, vysunutí Jáchyma po pravém křídle. Ten obchází obránce, přihrává před bránu, kde už jen Hady  uklízí do brány. 1:0. A od začátku uběhlo 30 vteřin. Hady po oslavném křiku, okamžitě bere balón ze sítě a maže na půlku, kde už naši všichni stojí  připraveni ke hře.  Soupeř rozehrál, hned napadáme a u pravé lajny zatlačujeme  soupeře a získáváme míč.  Nyní je v hlavní roli Terezka. Získává míč a ve spolupráci s Jáchymem postupuje po křídle vpřed. Obchází dva protihráče a od brankové čáry přihrává před bránu, kde znovu Hady uklízí do brány. Akce jako přes kopírák. Druhá minuta utkání. 2:0.  Tlak do brány a na soupeře z naší strany neuvadá. Hlad po gólech je na všech vidět. Kryšek i Filip trefují po krásných individuálních akcích tyčky. Další gól však už nepřidáváme a ani soupeř se netrefuje.

Turnaj zakončujeme na krásném druhém místě s bilancí 3 výhry, 2 remízy a 1 prohra, skóre 9:6, kdy nás od prvního místa dělil jeden gól. Vítězem turnaje se stal tým Štípy s navlas stejným skóre a bilancí zápasů, kdy o pořadí rozhodoval vzájemný zápas.

Hady se stává nejlepším střelcem turnaje s 8 góly.  Ovšem všichni hráli na maximum a zaslouží velké uznání za nasazení a um, jenž se nebáli předvádět proti, ve velké většině, o dva roky starším protihráčům. Nicméně musím vyzdvihnout jednoho hráče, který i slovy nejen ostatních hráčů včetně Terezky, ale i rodičů zahrál nad ostatní a tím je Jáchym. Velmi povedený výkon a velký příslib.

Velké poděkování patří také fanklubu rodičů, kteří s námi vydrželi, částečně zmokli, povzbuzovali a hnali kluky s Terkou za vítězstvím. Je vás potřeba, díky moc.