U19 HODNOCENÍ PODZIMU

Po skvělých zkušenostech s vytvořením sdružených družstev v kategoriích mladších a starších žáků společně s klubem FK Jablůnka, došlo před touto sezńou, celkem logicky, i na kategorii dorostu. Mohli jsme tak pokračovat v započaté práci s kluky, se kterými jsme prožili předchotí dva ročníky. Jak že nás ale přijmou starší borci, kteří věkem do této kategorie spadají? To byla otázka, se kterou jsme si lámali hlavu. Jak dáme dohromady tým, kdy věkový “rozptyl” je 14.-18. let, dvě “dědiny” a odlišné styly fotbalového myšlení? Velká výzva pro nás. A samozřejmě taky pro hráče.

Papírově jsme měli na soupisce 26 borců. Krásné číslo, obzvláště v dnešních časech. Ale skutečnost? Bohužel, ne všichni se zapojili do TP. Asi byly jejich důvody velmi pádné, nicméně nám, přes veškerou snahu, zůstaly utajeny. I tak, po všemožných přetěžkých začátcích, máme v současné době 20 aktivních hráčů, kdy jsou všichni plnohodnotně zapojeni do tréninkového procesu.

Další problém, který jsme  nuceni řešit, je post brankáře. Těchto hráčů je všeobecně nedostatek, tak jsme hledali a stále hledáme, kde můžeme. Jsme moc rádi, že nám, alespoň v úvodu sezóny, až do svého nešťastného mimofotbalového zranění, vytrhl trn z paty Radim P, který je sice 03, ale regule pro tuto soutěž mu umožňují nastupovat. Snad se dá už brzy zdravotně dohromady a vrátí se zpět. Sice si nyní můžeme vypomoct naším obrovským talentem Matějem z kategorie U15, ale jednak ho může postihnou  nějaké zranění, a pak taky se stává, že se zápasy našich kategorií kryjí. Ovšem, hlavní důvod, proč tolik stojíme o Raďův návrat, jsou naše plány ohledně dalších sezón, kde má své pevné místo. A samozřejmě, bylo by nám všem moc líto, kdyby chtěl tento skvělý góloš skončit.

Počátkem července jsme absolovovali čtyři seznamovací TJ, kdy jejich hlavní náplní bylo vysvětlování toho, proč tu jsme, jak chceme pracovat. Nastavovali jsme si pravidla chování, určité mantinely činnosti. Předložili jsme týmu jakýsi plán práce, kdy jsme zdůrazňovali hlavní oblasti, na kterých budeme makat. Dali jsme si čtrnáctidenní volno a pak to začlo. Nástup 1.8. v 9:00.

Jak  již z našich článků jistě víte, fotbalová příprava se skládá ze čtyř hlavních pilířů. Technická, taktická, kondiční a emoční. Všechny jsou neméně důležité, ale paradoxně ta technická, to, co dělá fotbalistu fotbalistou, může být na čas upozadněna na úkor těch zbývajících třech. Tak, jak jsem ostatně psal výše, v  hodnocení dnešního utkání. Vždyť co je hráči platné, že umí všemožná kouzla s míčem, když nevydrží běhat, je pomalý a nebo slabý. Neví, kam má běžet, kde si má stoupnout, jak bránit či útočit. Či je mu úplně fuk, co se na hřišti děje. Proto, i za cenu jakéhosi obětování určité části fotbalového roku, jsme se  od začátku naší společné přípravy zaměřili na ty tři první. Kondiční a taktická úroveň borců byla různorodá, o emoční stránce slyšeli někteří skoro poprvé. Jednoduše, upřednostnili jsme dlouhodobý profit před tím krátkodobým.

První týden, a vlastně celý měsíc srpen, byl pro všechny velmi těžký. Dvoufázové objemové tréninky proložené motivačními pohovory. Leckdo z našeho okolí kroutil hlavou. Vždyť vám Ti kluci utečnou. Tohle si přeci nenechají líbit. No, nechali. Navzdory některým škarohlídům, doslova jsme je umluvili. Kluci to brali velmi statečně a i přes občasné sebezapření na sobě nedali nic znát. Možná chtěli skrýt svoji nechuť i před ostatními. Nevím. Každopádně to zafungovalo náramně a najednou začali zjišťovat,že to funguje. Někteří pozorovali výrazný úbytek tukové tkáně a na druhou stranu nárůst své svalové hmoty. Zjistili, že to povídání má velmi dobrý a opodstatněný důvod a začali o všem, co dělají, více přemýšlet. Nastavené pravidla najednou fungovala. A co je nejdůležitější, počala se utvářet dobrá parta. Pomalu se rozdrobovaly hloučky věkově či názorově příbuzné a tvořil se jednolitý kolektiv.

Blížil se první mistrák, a my, vědomi si toho, že jsme zatím fotbalu moc nedali, začali jsme kluky připravovat na to, že to bude po herní stránce nyní velmi těžké, ovšem že je potřeba vytrvat. A vlastně v tom pokračujeme doposud, i když už to není až tak palčivé. Tým to chápe, ale hlavně na sobě pozoruje celkem markantní progres. Takže to máme dost usnadněno.

Zápas střídal zápas a my poznávali “kouzlo” této soutěže a kategorie. Kdy ne všude jsou kvalitní hřiště, kdy můžou proti sobě nastoupit kluci s věkovým odstupem i pěti let atd. Spousta proměnných, které jsme museli zakomponovat do našich plánů. S postupujícím časem si vše začalo sedat a zapadat do sebe. Hráči v tomto věku mají pochopitelně právo na určitou nevyrovnanost ve svých výkonech, ovšem musí umět na toto už reagovat. Ve skoro žádném zápase jsme vyloženě nepropadli po žádné z výše zmiňovaných částí. Krom jednoho. Co nás sledujete, tak víte. A vy ostatní: už jsme si to rozebrali ze všech možných stran a úhlů a já chci věřit, že se z toho kluci natolik poučili, že už se podobný lapsus nebude nikdy opakovat. Ostatně, i dnešní zápas a jeho úvod je toho důkazem.

Nastoupili jsme složitou cestu a jsme stále na jejím počátku. Máme ještě obrovský kus před sebou. Je toho tolik, co ještě musíme. Musíme? Ano, je to velmi náročné. Ale jen velké a smělé cíle nás můžou posouvat vpřed. A my se chceme posouvat. TĚŽKÝMA ROSTEME. Máme k tomu vytvořeny fantastické podmínky, které nám mohou závidět i mnohem větší a věhlasnější týmy. Jistě, musíme řešit i problémy s plochami a logistikou. Ale to je přirozené, vždyť v našich klubech působí spoustu dalších kategorií a jsme tak trochu rarita mezi ostatními v okolí. Vše je jen o domluvě a respektu mezi ostatními. Zatím si nemůžeme na nic stěžovat. A ani nemáme žádný důvod.

A co že nás teď čeká? Volno? Dovolená? Oddych?. Zní to logicky. Zápasy odehrány, další až na jaře, tak se to nabízí. OMYL. Jedeme dál. Kluci jsou ve věku, kdy se neustále rozvíjí. A máme spoustu spoustu oblastí, na kterých musíme pracovat. Ale hlavně: moc je to baví. A to je ten pověstný základní kámen. CHTĚNÍ. Takže, pozítří regenerační TJ na bazéně. A od čtvrtka už začíná další příprava. Umělky v Jarcové a v Jablůnce, kde budeme pracovat na mimo fotbalových věcech i na kondici. Posilovna bratrů Hladilových, tady kluci naberou tolik potřebnou hmotu. A k tomu  dál  rozvíjení mentální a taktické stránky. Tak, abychom byli na jaře opět blíže k našemu cíli, vytvořit skvělé fotbalisty.

A dovolte mi neméně důležitou věc, představit Vám náš realizák. Jsou to lidé, bez kterých bychom v žádném případě nebyli tak úspěšní a já jsem velmi rád, že s nimi můžu spolupracovat. To vše pod bedlivým dohledem šéftréni Toma. Moc jim všem děkuji. Alespoň Vám osvětlím ty zkratky, kterými jsou podepsány naše články. Tak tedy:

JP- Jitka Píšová, vedoucí mužstva

DB- David Bartoň, trenér

HO- Honza Ostřanský, trenér

IV- Ivo Veselý, trenér

MP- Milan Píša, trenér