“VYTRPĚNÉ” VÍTĚZTVÍ-U15

FC Ajax Bezměrov: sd TJ Sokol Jarcová/Jablůnka 3:5

Datum utkání: 11.09.2021 - 09:30
Odehraný čas: 2x35 minut
Sestava: Domča, Marek, Vašek, Kuba M, Šimon, Terezka, Ondra Kov, Kuba V, Kuba H, Jonda, Vojta, Peťa, Honza, Ondra H, Adam
Góly: Kuba H 2x, Jonda, Vojta, Peťa

Tak tu máme sobotu, čas dalšího mistráku. Rozlosování soutěže nás dnes opět posílá do blízkého okolí Kroměříže. Snad to nedopadne jako minule.

Bezměrov, vesnice čítající 500 obyvatel, nás vítá krásným počasím. A také nádherným, fantasticky připraveným hřištěm. To ať mi někdy někdo zkusí vysvětlit. Proč to v některých, byť i těch nejmenších obcích, jako je ta naše či třeba v Bezměrově, jde. A někde hřiště připomínají pěstírnu drnů či tankodrom. Evidentně je to jen a jen o lidech, jejich tvrdé práci a nasazení. Všechna čest a klobouk dolů Vám všem, kteří se i v těch nejzapadlejších vískách takto staráte o své areály a plochy a děláte tak fotbal pro nás hezčí.

A proč že jsem v úvodu zmínil velikost obce Bezměrov? Tak tedy vězte, že pod hlavičkou místního klubu působí dohromady 11 týmů. Ano, vidíte dobře. Krom všech možných přípravkových, žákovských i dorostenckých družstev také pochopitelně mužstvo mužů. A jako třešničky na pomyslném dortu plnohodnotné týmy dorostenek a žen. Je to až neuvěřitelné. A pro všechny škarohlídy mám vzkaz: za mě, ženský fotbal rozhodně ANO.

K samotnému utkání.

Nemáme k dispozici Matěje. Již 14 dní přemýšlíme, koho za něj. Bohužel, stále zatím máme v kádru pouze jednoho gólmana. I přes to, že intenzivně hledáme, jsou hráči na tento post zjevně podpultovka. Nakonec naše volba padá na Domču, brankáře U 13. Že nikdy nestál v zápase ve velké bráně? No a? Každý nějak začínal. Jen nabádáme kluky, ať dnes víc než jindy jsou do defenzivy odpovědnější.

Začátek utkání je z kategorie snů. 2. minuta, Hadyho únik po křídle a vedeme 1:0. 3. minuta a Vojtova nechytatelná střela, 2:0. V 10. minutě Jonda zakončuje hezkou kombinaci, 3:0. Herně jasně dominujeme, držení míče(můj odhad) tak 80 ku 20 v náš prospěch. Dnes jsme narazili na soupeře, který se snaží hrát fotbal, žádná nakopávaná. Toto nám přenáramně vyhovuje. Rychle dostupujeme, ihned po zisku míče jdeme “nahoru”. Nic nenasvědčuje tomu, že by měla přijít nějaká změna. Až do cca 25 minuty má zápas stejný průběh. Sice už nepřidáváme další branku, nicméně si stále vytváříme šance a jen slabší zakončení či těsné ofsidy nám zabraňují zvýšit náskok.

Poslední desetiminutovku první půle však polevujeme. Ustupujeme od naší hry plné rychlých kombinací a situace na hřišti se vyrovnává, nicméně je to od šestnáctky po šestnáctku. V úplném závěru 1. půle povolíme soupeři dokonce návštěvu našeho pokutového území(jedinou v prvním dějství). Závar nakonec vyřeší Domča neohroženým skokem do klubka hráčů.

O přestávce prostřídáme, posíláme do hry 4 čerstvé hráče, lehce měníme rozestavení z 4:2:3:1 na klasické 4:4:2. Nabádáme borce k návratu k našemu fotbalu. Ovšem úvod druhé půle se nese ve stejném duchu jako konec první. Nic neřešící akce, pomalé přihrávky, pokus u kombinace na malém prostoru, nesmyslné kličky do přehuštěného prostoru. Můžeme se z lavičky ukřičet, ale borci jako by byli hluší. V 49. minutě Peťa s přehledem zakončuje po hříchu jedinou fotbalovou akci v této části hry, 4:0.

A pak přichází něco, co se mi v hlavě bude honit ještě hodně dlouho. Desetiminutovka hrůzy. I přes to, že jsme do teď určitě silnější na míči i fyzicky, kdy máme víc ze hry a nic doteď nenasvědčuje, že by to mělo být jinak, přestáváme absolutně nepochopitelně úplně hrát. A důsledek? 3 góly v naší síti. Za 10 minut. Z pohodového zápasu se najednou stává drama. Ano, vím. Fotbal nemá logiku a i toto přináší fotbalový život. Ale tohle nebyl fotbal. Z našich borců se v tomto úseku hry stávají statické kužely. Neuvěřitelné.

Naštěstí soupeř své další akce neřeší kvalitně a jen toto nás uchraňuje od pohromy. A taky mu docházejí fyzické síly. Poslední úsek se již nese v duchu úvodu druhé půle. Nehezká hra plná osobních soubojů. Ano, z těch vycházíme v naprosté většině vítězně. Ale takto se určitě nechceme prezentovat.

V samotném závěru předvádíme nejkrásnější akci zápasu. Na tři přihrávky a čtyři doteky překonáváme obranný val domácích a Hady z úhlu s ledovým klidem sobě vlastním ukončuje naše trápení a také utkání.

Konečný výsledek, vítězíme 5:3. Na šance asi dvacet ku pěti. Na vyložené šance 15:0.

Ve světle statistik se tady dovolím zastavít u dvou hráčů.

Domča:

Jistě, pokud budeme hodnotit jeho výkon ve srovnání s Matějem, nedopadlo by to. Ale je třeba si uvědomit, že to byl jeho první zápas vůbec ve velké bráně. S Matym pracujeme již dlouho a kdo si vzpomíná na jeho začátky, jistě mi dá za pravdu, že ani on nebyl nastopro. Pro nás je důležité, jak se Domča k tomu staví. Nebojí se, neuhýbá, vždy čelem do hry. To jsou devízy, bez kterých se žádný brankář neobejde. Vše ostatní ho dokážeme naučit. Ostatně i v tomto zápase měl několik těžkých zákroků, kterými náš tým podržel. A pokud vydrží na sobě makat tak jako doposud, vůbec nemám obavy. Roste nám v něm další skvělý gólman. Díky, Domi.

Peťa:

Ten dnes “šel” asi desetkrát sám na branku soupeře. A výsledek? Jeden gól, 2x trefil brankáře, 7x síť. Ale tu záchytnou, za bránou. To vše za druhý poločas. Je až neuvěřitelné, jaký má tah na bránu. Vždy hledá nejkratší cestu k brance, je absolutně přímočarý. Prostě, instnikt střelce. To se nedá koupit, získat. S tím se člověk musí narodit. Máš obrovské předpoklady stát se skvělým útočníkem. Pokud ovšem nezměníš svůj postoj k tréninkům a přístup k nim, zapadneš. Už si to,prosím, uvědom a začni na sobě makat. Jinak, víš co!

Zbytek hodnocení v úterý.

Děkujeme moc za podporu a fandění ze strany rodičů a přátel. I když jich dnes nebylo tolik, bylo jich slyšet. A pro Vás ostatní: ano, není to zrovna blízko, kde hráváme. Ovšem, míváme stále volná místa v autobuse a kdokoliv jste v něm vítaný. Vaši podporu budeme vždy potřebovat.

DB, IV, MP